Rizici koji uzrokuju pretilost
Poštovani roditelji !
U tijeku je provedba antropometrijskih mjerenja djece u našem vrtiću. Obrađeni podaci ukazuju na umjerenu preuhranjenost i pretilost kod pojedine djece. Kako je pretilost u svijetu, a isto tako i kod nas javno zdravstveni problem, cilj nam je pomoći Vama i djetetu u prevenciji pretilosti ukazivanjem na važnost pravilne i uravnotežene prehrane te bavljenja tjelesnom aktivnošću – športom, pješačenjem, plivanjem, plesom i ostalim oblicima fizičke aktivnosti.
Dob djeteta od 5-7 godina je razdoblje povećanog stvaranja masnih stanica. Danas se to razdoblje smatra jednim od kritičnih za nastanak debljine s perzistiranjem u odrasloj dobi. Kako raste broj djece s prekomjernom tjelesnom težinom tako i zdravstvene posljedice debljine postaju sve očitije, a to su: pojava povišenog krvnog tlaka, dijabetes, bolesti kardiovaskularnog sustava, atopijske i autoimune bolesti, kronične crijevne bolesti, osteoporoza i pretilost.
Optimalna prehrana za djecu predškolske dobi uređena je državnim, međunarodnim i nacionalnim preporukama koje se odnose na zdravlje djece i ostale populacije. U našoj zemlji navedene su preporuke uvrštene u Program zdravstvene zaštite i prehrane djece u dječjim vrtićima. Uzimanje hrane u tom razdoblju treba rasporediti na tri glavna obroka i dva međuobroka. Preporučeni raspored dnevnih obroka trebao bi se zadržati ne samo tijekom djetinjstva nego i cijelog života. Kvalitetna prehrana i dobro zdravlje usko su povezani tijekom cijelog života, a ta je povezanost najizraženija u prvim godinama. Pravilna prehrana pravo je djeteta. Važno je redovito pratiti rast i razvoj djeteta jer su to najbolji pokazatelji djetetovog zdravlja.
Savjeti roditeljima, odgojiteljima i starateljima odgovornim za dječju prehranu (preporuke za prehranu djece predškolske dobi):
-
dojenje kao prvu prehranu pokušajte održati tijekom prve godine života djeteta
-
kontrolirajte vrijeme, kvalitetu, količinu obroka, međuobroke te redovitost obroka
-
osigurajte socijalni kontekst i ponašanje za vrijeme jela (obiteljski obroci, uloga hrane u socijalnim kontaktima), budite dobar primjer
-
neutralizirajte nekorisne informacije medija i drugih utjecajnih čimbenika
-
poučite one koji preuzimaju brigu o djeci kako želite da dijete jede
-
promovirajte i sudjelujte u redovitoj svakodnevnoj fizičkoj aktivnosti
-
poučite djecu o hrani i prehrani u prodavaonicama hrane
-
roditelji vi trebate izabrati vrijeme jela a ne djeca
-
osigurajte raznolikost namirnica kao što su voće i povrće, umjesto iznimno kaloričnih proizvoda (sladoleda, pržene hrane, slanih štapića, kolača i slatkih pića)
-
pazite na veličinu obroka, poslužiti obroke koji odgovaraju veličini i dobi djeteta
-
poslužite nemasne ili malomasne proizvode kao izvore kalcija i bjelančevina
-
davajte djetetu više ribe, punozrnati kruh i žitarice
-
reducirajte unos soli, odnosno sol iz prerađene hrane
-
ograničite međuobroke za vrijeme sjedenja ili kao odgovor na dosadu i djelomično ograničite unos slatkiša
-
ograničite gledanje televizije, videa na manje od sat-dva te maknite televizor iz dječje ili spavaće sobe
-
dopustite samoregulaciju unosa kalorija ako su ITM ili tjelesna težina prema tjelesnoj visini normalni
-
osigurajte redovite obiteljske objede kako bi se promovirala socijalna interakcija i uloga modela
Za očuvanje zdravlja nemamo jedinstven recept; usvojite kombinaciju uravnotežene prehrane, vježbanja i mentalnog zdravlja, birajte namirnice za pripremanje obroka, povećajte unos dobrih masnoća, a smanjite unos prerađenih ugljikohidrata. Usvojeni povoljni stilovi života, bavljenje tjelesnom aktivnošću te nepušenje smanjit će zdravstvene rizike i pretilost.
Poštovani roditelji,
vjerujem da će Vam navedene preporuke pomoći u planiranju prehrane za Vas i Vaše dijete i unaprijediti Vaše preventivo djelovanje u svakodnevnom životu u cilju očuvanja zdravlja Vaše obitelji.
Ana Lukić, zdravstvena voditeljica
Ispiši stranicu